اهل‌ نوشتن

آیا شما هم از زیر نوشتن درمی‌روید|اهمیت داشتن یک هم‌نویس

تا به‌حال کلمه‌ی باهم‌نویسی به گوشتان خورده؟ حدیث بگری در این یادداشت از تاثیر مثبت داشتن هم‌نویس، برای افزایش مهارت نویسندگی حرف زده.

برای خودتان «هم‌نویس» پیدا کنید.

هم‌نویس کیست؟ کسی است که با او پیمان می‌بندید تا طبق برنامه‌ای از قبل توافق‌شده، در هر شرایطی با هم بنویسید، نوشته‌هایتان را با هم ردوبدل کنید و نظرتان را برای هم بفرستید.

این نکته را همواره پیش چشم بیاویزید: «هم‌نویسی کاری کاملاً دوجانبه است». می‌نویسید، نوشته‌های همدیگر را می‌خوانید و نظرتان را برای طرف مقابل می‌فرستید. چیزی غیر از این باشد، هم‌نویسی معنا ندارد.

مشکل بزرگ سر راه سبز شد؛ از کجا هم‌نویس پیدا کنم؟

در یک گروه نویسندگی عضو شوید و درخواستتان را مطرح کنید. راه دیگر شرکت در کلاس‌های نویسندگی است.

شمایی که در حال خواندن این متن هستید، در یک گروه نویسندگی عضوید و می‌توانید درخواست خودتان را برای پیداکردن هم‌نویس بفرستید.

در هم‌نویسی هر شخص در دو جایگاه حضور دارد:

  •  جایگاه بازخورددهنده
  •  جایگاه بازخوردگیرنده

بازخورددهنده

برای شروع کار، سعی کنید تمرکز خود را روی مهارت نویسندگی دوستتان بگذارید. اگر ضعفی در متن می‌بینید، برای بهترشدنش پیشنهاد بدهید. شفاف و دقیق حرف بزنید. از کجای متن خوشتان آمده؟ همان را واضح بیان کنید. سؤال‌پرسیدن را هم فراموش نکنید. سؤال‌هایتان به هم‌نویستان کمکتان می‌کند تا متنتان را عمیق‌تر کند.

بازخوردگیرنده

لازمهٔ هم‌نویسی مؤثر و ثمرده داشتن روحیه‌ی نقدپذیر است. اگر قرار باشد با هر بازخورد به‌هم بریزید، پیشرفت برایتان دشوار و طاقت‌فرسا خواهد شد.

اصول و روش‌های درست نقدکردن را یاد بگیرید. مثلن نقد خوب علاوه‌ بر آشکار کردن استعداد شما در خوب نوشتن، باعث می‌شود تا تبدیل به یک نویسنده‌ی حرفه‌ای شوید. قرار است نقد شوید تا بهتر بنویسید، نه اینکه دست از نوشتن بردارید.

کار مفید دیگری که می‌توانید در جایگاه بازخوردگیرنده انجام دهید، این‌ است که هدفتان از بازخوردگرفتن را بیان کنید. چون گاهی فقط می‌خواهید بدانید خواننده قصد شما را از نوشتن آن متن درست دریافت کرده است یا نه؟

از همان اول شروع کنید

بازخوردگرفتن را از همان یادداشت اول شروع کنید؛ تأثیرش را خواهید دید. فراموش نکنید که روز بازخورددادن به نوشته‌ها را مشخص کنید و به آن پایبند بمانید. داشتن پشتکار در نوشتن ویژگی مهم یک نویسنده است.

یک نکته‌ی مهم:

شاید لازم شود چندین نفر را عوض کنید تا به هم‎‌نویس مناسب خودتان برسید. با اولین فرد نامناسب دل‌سرد نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *